“Hlavně jednoduše”. Přesně takto reaguje většina známých kolem mě. “Nauč mě něco, co i já zvládnu.” To je vlastně také věta, kterou často slýchávám a nebo: “Prosím tě, něco rychlého, nenáročného, ale hlavně aby to vypadalo pěkně…”
Základem je dobrý a lety prověřený recept na perníčky. Ten můj, na který nedám dopustit najdete zde.
Hned na začátek bych chtěla zdůraznit, že budete-li něco dělat ve stresu, rychle, honem, aby to bylo odbyté, málokdy je výsledek skvělý. Proto jsem sestavila pár pravidel, kterými se při zdobení perníčků řídím:
- Vánoční formičky nakupuji po celý rok
- Včas nakupuji i všechny ingredience
- Co chci péct a zdobit, plánuji ve větším časovém předstihu
- Recept na perníčky používám jen ten, co mám předem vyzkoušený a lety osvědčený
- Vše si chci užít, takže perníkové jedlé dárky peču alespoň měsíc před cukrovím, abych je stačila i nazdobit (chodíte-li do zaměstnání stejně jako já a máte na to jen víkendy, případně pár večerů po práci – začínejte včas). 400 perníčků, které každým rokem zdobím, prostě čas vyžaduje
- Pečení i zdobení si užívejte, protože jedině tak to bude na výsledcích vidět
- Čím více perníčky pečete a zdobíte (myslím tím trénink), tím více se bude dařit
- Po usušeném nazdobení perníčků ihned fotím a následně balím do celofánových sáčků
A teď k technikám. Těch je opravdu veliké množství a doufám, že se na mě nebudou perníkářské hvězdy zlobit, že nevyjmenuji úplně všechny. Nejsem na zdobení perníčků žádný odborník, ale samouk, který zdobením jen relaxuje po práci. Proto vypisuji pár technik a v případě, že bych si ještě vzpomněla na další, budu je sem postupně doplňovat. I vy mi můžete napsat do zpráv další nápady. Ráda je doplním.
- Bez zdobení – upečené perníčky (ještě teplé) jen potřete dobře rozšlehaným vajíčkem a necháte jeden vedle druhého vychladnout. To dělám vždy, i když je budu následně potahovat nebo zdobit.
- Otisky – jsou momentálně v kurzu. Rozválíte těsto a na jeho povrch otisknete nějakou strukturu. Existují různé šablony dřeva, válečky se vzory, nebo použijete to, co najdete doma. Například sítko, paličku na maso a jiné. Následně můžete potřít kašičkou z kakaa a slivovice. Necháte malinko zaschnout a pečete.
- Rumová poleva – jednoduché použití a velmi chutné při konzumaci. Smícháte rum, moučkový cukr a převařenou studenou vodu. Vytvořte průhlednou řídkou kaši, kterou po (bod.1) dokonalém vychladnutí potřete perníčky a necháte zaschnout.
- Čokoládová poleva – je další velmi rychlou a snadnou technikou. Rozehřejete čokoládu a potřete vychladlé perníčky. Já osobně před potřením čokoládu temperuji, aby byla poleva hladká a lesklá. Jak temperovat čokoládu, se můžete naučit poměrně rychle a snadno z mé knihy Sladká inspirace.
- Citrónová poleva – moučkový cukr, citrónovou šťávu a pár kapek převařené horké vody utřete v řídkou kašičku. Perníčky potírejte a nechte následně rozložené zaschnout.
- Různé posypy po natření polevou – než poleva zaschne, můžete dozdobit mletými i celými ořechy, kokosem, strouhaným a nebo drobně nakrájeným sušeným ovocem. Zajímavě vypadají i želatinové bonbony a pásky či různé cukrové ozdobičky z obchodů.
- Vlastní ozdobičky – můžete vyrobit předem. Buď z bílku, královské glazury, nebo fondánu. Necháte několik dní předem zaschnout na pečícím papíře a pak už jen po potření perníčků polevou použijete dle fantazie.
- Krakelování – jedná se o techniku, která na perníčcích zajistí popraskaný vzhled. Stačí smíchat slivovici a jedlou bělobu. Z těchto ingrediencí vytvoříte hustou kašičku, kterou potřete vykrojené tvary těsta a necháte před pečením zaschnout. Jestliže popraskají před pečením, je to správné. Pak již pečte dle vaší trouby, ale ne do zhnědnutí. Perníček musí být na povrchu stále krásně bílý.
- Jedlý fondánový list – necháte si na něj natisknout obrázky, které chcete na ozdobu použít. Následně vystříháte a před umístěním na perníček malinko potřete rubovou stranu rumem. Jemně přitisknete a necháte pár hodin zaschnout. Tento způsob zdobení je rychlý a můžete ho kombinovat z různými jinými technikami. Použít můžete na všechny možné druhy perníků (čisté, krakelované, potažené marcipánem nebo fondánem, nebo ozdobené královskou glazurou – o té už níže).
- Jedlý papír – možné použít jako fondánový list, ale já z něj vytvářím jen různé ozdobičky k perníčkům. Dle mých zkušeností se po nějaké době na perníčcích kroutí a nebo po nějaké době odpadává.
- Jedlá krajka – je velice efektní, ale ne moc vhodná pro začátečníky. I tak se vyplatí přes rok tuhle techniku natrénovat, protože perníčky vypadají opravdu efektně. Cukrářskou směs na krajku zakoupíte v obchodech a formu také.
- Královská glazura (Royal Icing) – je asi nejrozšířenějším druhem zdobení perníčků. Někteří perníkáři a cukráři dokážou vytvářet úplná umělecká díla. Tato technika chce ovšem trénink a dostatek času. Je pracnější a náročnější. I tak je možné naučit se pár základních tahů a i vaše perníčky mohou vypadat úžasně. Ke zdobení používám doma vyráběné trychtýřky z pečícího papírů. Jejich špičku ustříhnu a vsunu kovovou zdobící špičku od čísla 0 až 2. Vždy podle síly zdobení. Využívám kupovanou královskou glazuru v prášku, kterou si připravím dle návodu na obale. Je zdravotně nezávadná, nemusíte řešit normy ohledně bílků a její příprava je rychlá. Hotovou královskou glazuru můžete před zdobením i obarvit gelovou barvou. Po nazdobení nechte zaschnout nejlépe do druhého dne.
- Bílkové zdobení – je tradiční domácí zdobení. Bílek, cukr moučka a pár kapek citronové šťávy ušleháte v jemnou kašičku. Zdobíte stejně jako u královské glazury.
- Čokoládové zdobení – vytemperujete čokoládu a následně zdobíte podobně jako u královské glazury.
- Fondán – můžete použít na potah perníčků. Jedná se o cukrový rozvar, který se šleháním a třením stává bílou hmotou. Ta může být řídká a my ji známe například z věnečků, nebo větrníků z cukráren. S tou pevnější se setkáme u potahovaných dortů. Když je čerstvý, lépe se oproti marcipánu rozpouští v ústech, ale časem tvrdne. Na zdobení perníčků nám to ale vyhovuje. Je krásně bílý a tuhne tak, jak potřebujeme. Já používám cukrářskou dekorativní hmotu s příchutí mandlí. Rozválím na jemný plát a vykrajuji tvary, kterými potahuji perníčky, které před tím potřu jemně rumem.
- Marcipán – je směsí cukru a mletých mandlí. Dnes už se ale někdy přidává i kukuřičný sirup, smetana, olej i bílek. Pravý marcipán nemá bílou barvu, spíše světle béžovou. Proto ho moc na zdobení nepoužívám. Většinou jen na dochucení.
- Malování – jedlou barvou je pro mě TOP ozdoba. Je to sice nejpracnější, ale za mě to, co se mi po královské glazuře asi nejvíc líbí. Potřebujete opravdu slaboučké štětce, jedlou barvu a co možná nejvíce procentní alkohol, který seženete. Pak už stačí nějaká předloha a dostatek času a trpělivosti. Inspiraci jak malovat jedlou barvou rozředěnou alkoholem najdete v mé knize nebo na tady na webu a Instagramu.
Mé zdobení perníčků je vlastně taková letitá cesta. Od doby, kdy nebyly pomůcky, ingredience a ani žádná inspirace až do dneška, kdy je všeho dost a díky těmto možnostem dokáže i začátečník úplné divy. Přeji všem, aby cesta zdobení perníčků nebyla tak trnitá jako ta moje a dařilo se vše tak, jak si přejete. Zasílejte mi ukázky vašeho tvoření na Instagram a já vám na oprátku budu postupně zveřejňovat to mé. Proč postupně? Protože se jedná o jedlé dárky a proto až je rozdám, tak i zveřejním.
Pohodové vánoční přípravy.
Niki says
Mohla bych se zeptat čím lepíte jedly papír ? Mate to úžasné ♥️
Marzicake says
Dobrý den. Jedlý papír už vůbec nepoužívám, protože se vždy velmi zkroutil a v lednici vlhnul. Na perníčky jsem vždy používala fondánový list, pod který jsem použila slivovici. Má kamarádka Jitka Krajdlová již není mezi námi a nového dodavatele už nemám…
Marie says
dobrý den prosím dnes jsem našla vaše stránky a hned jsem musela vyzkoušet krakelování perníčku ,nevím kde jsem udělala chybu ale vůbec se to nepodobá tomu vašemu zdobení ,bílou jsem naředila slivovicí na hustší kaši a perníčky potřela jeden plech jsem nechala schnout na kuch.lince a druhý jsem hned dala do trouby a výsledek stejný ,prosím kde jsem asi udělala chybu děkují za pomoc Marie
Marzicake says
Dobrý den, to opravdu nevím. Promíchám bělobu se slivovicí a potřu vykrojené perníčky. Malinko popraskají a následně je dám péct na 165°C.
Iva says
Mate ty pernicky nadherne🔝🔝 Muzu se zeptat odkud mate ten jedly papir ve tvaru hodin. (Nalepene na zvoneckach)
Marzicake says
Děkuji moc. Všechny tisky na jedlý papír mám od kamarádky Jitky Krajdlové. Na Instagramu ji naleznete pod “Jedlý tisk na dorty”.
Petra Bezourková says
Tak to jsou opravdu parádní fotky! Krásně nazdobeno, zkusím se inspirovat vaším webem! Vážně nádhera, uplně to na mne fouklo Vánoční atmosféru 🙂 Petra
Marzicake says
Děkuji, moc mě to těší a vážím si toho.