Kváskový chléb s džemem

chleba+logo

s džemem+logoJak už jsem psala v jednom ze svých příspěvků, kváskové pečení je prostě hitem dnešní doby. A tak není divu, že to dostihlo i mě. Musím přiznat, že domácí kváskový chleba s džemem nebo medem je absolutně skvělá sladkost Nedá se vůbec srovnávat s koupeným chlebem koupeným v supermarketu. A proto směle do toho a nebát se i nezdarů. 🙂 Výborný je škvarkový chléb, ale ten se k té naší domácí marmeládě moc nehodí. Proto začneme s receptem zcela jiným.

Vyzkoušela jsem jak ošatku s miskou na kynutí a formu na pečení kulatého chleba z Tescomy, tak ošatky objednané z internetu. Všechno funguje super. Takže se nemusíte ničeho obávat.

Jestliže si nechcete kvásek založit sami, najděte si na internetu kváskovou mapu a v ní si vyhledejte někoho z vašeho okolí, koho můžete o kvásek požádat. A nebo můžete využít skvělé informace na facebooku ve skupině PečemPecen. Informace absolutně skvělé od všech, kteří si kváskové pečení oblíbili.

KvásekŽitno – pšeničný kváskový chléb

Kvásek ze skleničky + 150 g žitné mouky + 150 g vody. Vše dobře promíchejte a nechte 12 až 16 hodin přikryté na kuchyňské lince. Nejlépe přes noc.

Ráno si odeberte 2 lžíce do čisté skleničky a dejte do lednice. Takto vám kvásek vydrží i týden. Můžete ho malinko přikrmit lžičkou pšeničné mouky a lžičkou vody.

 

formy kynutí 2+logo 18579045_1616304758403213_502845302_n

Chleba s medem 2+logoDo zbývajícího kvásku přidejte:

  • 1 větší lžička soli
  • 250 g vody
  • 250 g pšeničné chlebové mouky
  • 50 g celozrnné pšeničné
  • 50 g žitné – nebo můžete přidat špaldovou mouku

Vše zpracujte a nechte v míse kynout i 3 hodiny. V průběhu 2-3 krát těsto přeložíte. Na závěr dobře zpracujte a nechte kynout v ošatce dokud těsto nezaplní celý prostor ošatky.

Překlopte na plech s pečícím papírem a pečeme nejprve na 230°C  tak 5-8 minut. Pak snížíme na 190°C a pokračujeme ještě dalších 40 minut. Pečení je opravdu jiné dle trouby. V průběhu pečení na 190°C několikrát potřu chléb vodou.

kynutí+logo chleba 2  chůeba